Proveo sam nezaboravnu noć u Pl. skloništu Kremenjak – dojmovi

Sklonište Kremenjak noću 2

Proveo sam nezaboravnu noć u planinarskom skloništu Kremenjak “Izvaljenom Jajetu u Gnijezdu” – evo kako je prošlo.

Ljeto, vrućine, nesnosne večeri, potakle su me da opet pobjegnem u planine. Jedna ideja koju imam već dulje vremena je da odspavam u Planinarskom skloništu Kremenjak na Učki, famoznom “Izvaljenom jajetu u gnijezdu”. Jer ipak na planini je mrvicu svježije po noći nego u sparnoj Istri, a i pogled je nešto posebno.

Staza

Popodne 11.8 oko 17h zaputio sam se kroz Brseč, prema mjestu Sv. Jelena i malom zaseoku Kalac, visoko na istočnim padinama Učke. Zadnje je to mjesto do kuda vodi uski asfaltirani put. Tu ostavljam auto i krećem nemarkiranom puteljkom prema označenoj stazi Mošćenice – Kremenjak – Brgud (po kojoj inače dolazite ako parkirate u mjestu Mihani).

Iako je popodne i ova strana Učke po kojoj se uspinjem u hladu, ljetne vrućine kolovoza, čak i u ovaj dio dana, ne padaju ispod 30 stupnjeva. Laganim korakom preznojavam se odmah na prvom usponu, ali nekako preživljavam. Dobro da sam uzeo 3l vode plus pivo, ipak treba ostati hidriran po ovom vremenu. Nekih 25 min bilo mi je potrebno da izađem na glavnu stazu prema Kremenjaku, koja sljedećih 15 minuta prati relativno ravan dio kroz šumu. Staza tada prolazi pokraj davno razrušenih pastirskih kuća u mističnim planinskim dolcima, do izlaska na makadamski put za Brgud.

Prelaskom puta, počinje strmi uspon kroz jako lijepu šumu, do izlaska na vršni plato Učke. Tamo se staza spaja sa Istarskim Planinarskim Putem (IPP) i Via Adriaticom (dugometražnom stazom od Kamenjaka do Prevlake). Nekih 15-20 min hoda potrebno je za savladati ovaj uspon.

Već dobrahno mokar znojem, pratim markacije koje na raskrižju pokazuju desno prema skloništu Kremenjak. Polagano staza postaje sve ravnija, šume zamjenjuju kamenite livade i otvara se fenomenalan pogled na Kvarner. Do skloništa tada preostaje samo još nekih max. 15 min laganog hoda. Sve što se više približavam skloništu, uočavam drvena jaja različitih veličina raštrkana uz stazu, koji nagovješčuju da sam blizu.

Jednom kada sam izašao na vršni plato, većinom travnati s pokojim stablom bora. Ukazao se impresivan pogled na cijelu istočnu Istru, Kvarner i najviši vrh Učke – Vojak u daljini. Imeđu nas stoji jedino jedinstveno, u gnjezdo zakamuflirano sklonište Kremenjak, na vrhu brdašca okruženo drvenim jajima. Prizor vrijedan svake kapi znoja!

Sklonište Kremenjak

Do skloništa sam stigao oko 18:30 h i tamo nije bilo nikoga, vladala je potpuna tišina uz pokoji šum laganog vjetra, koji je činio ljetne temperature podnošljivijima. Prva stvar nakon raspakiravanja, bila mi je sjesti na vrh skloništa i uživati u pogledu od 360 stupnjeva. Teško je opisati tako divan pogled na pitomi krajolik Učke i brdovite Istre, s otocima Cresom i Krkom u daljini. Priložene slike govore više od 1000 riječi.

Iskoristio sam priliku također prošetati po okolnim brdima i upiti ljepotu prirode i skloništa iz drugih perspektiva. Što preporučam svima, pogotovo jer se sa susjednog, zapadnog grebena otvara divan pogled na Čepićko polje i Plomin koji seže sve do zapadne Istarske obale i mora.

Kad sam se vratio, pripremio sam večeru (jednostavnu insalatissime rio mare), uz nju pojeo malo keksi i čitajući knjigu polagano dočekivao zalazak sunca. Sve naravno uz osvježenje hladnom pivom koju sam teglio sa sobom. Zalazak sunca koji je usljedio bio je čaroban, nemože mobitel dočarat tu ljepotu.

Kako sunce zalazi, zanimljivo je promatrati kako se kao božićne lampice pali ulična rasvijeta po istarskim brdima i cijelom Riječkom području. Svejedno sva ta rasvijeta ne stiže svjetlosno zagaditi tamno i zvijezdama prepuno nebo iznad Učke. Čak se da jasno raspoznati mliječnu stazu na nebu. Prava je uživancija promatrati zvijezde s krova skloništa, pogotovo ako ubodete dane kada su “Suze Sv. Lovre” kao ja. Tada možete promatrati kišu meteora Perezeida, i uživati u spektaklu zvijezda padalica na nebu. Nemojte zaboraviti zaželjeti želju kad vidite jednu!

P.s ako sjedite vani duže vrijeme nemoje zaboraviti sprej protiv komaraca, jer ih nažalost ljeti ima mnogo!

Noćenje

Nakon sigurnih sat vremena promatranja ovog jedinstvenog nebeskog spektakla, došlo je vrijeme za spavanje. Na ugodnoj temperaturi unutar skloništa bila je potrebna samo tanka vreća za udobno noćenje. Da je u skloništu više ljudi (max 4 koliko ih stane unutra), zasigurno bi bilo čak i pretoplo. Jako ljepo se spava u skloništu, skoro kao doma, barem do zore kada temperatura unutra naglo poraste.

Ujutro nakon laganog doručka, vratio sam se istim putem dole do auta (trebalo mi 45 min) i bio kod kuće taman na vrijeme za kavu. Alternativna ruta bila bi popesti se na nedaleki vrh Brgud, i tada zaokružiti rutu, kao to je opisano u ovoj objavi. Ja sam jedino napravio mali detour na istoimeni vrh Kremenjak, čisto da se razbudim malo, prije nepodnošljivih vrućina. 

Sve u svemu jako ljepi kratak planinarski izlet, pogotovo ako želite uživati u pogledima, miru i prekrasnom zvijezdanom nebu.

Detalji planinarske rute

  • Dužina staze: 2.7km
  • Savladana visina: 339mnv
  • Vrijeme prolaska rute: max 1.5h s pauzama
  • Težina: kondicijski lagano, tehnički lagano
  • GPX trag i ruta na Mapy.cz

Sklonište Kremenjak, Planina Učka, Kolovoz 2024.

Mateo

Putnik, planinar i biciklist uvijek u potrazi za novim avanturama. Nalazile se one u drugoj državi, kontinentu, ili susjednom selu, apsolutno je nebitno. Tu sam da ih podjelim s vama.

Preporučeni članci