Istra, čaroban poluotok prepun šarmantnih obalnih gradova, raznolikih plaža, brdašca s utvrđenim gradićima u kojima kao da je život stao, privlači svake godine veliki broj posjetitelja iz svih dijelova svijeta, povodeći ih u istraživanje tog malog raja.
Malo je toga u Istri ostalo neistraženo, daleko od gužvi, bez masovnog turizma, a to su dakako istarske planine Učka i Ćićarija. Zbog svoje očuvanosti i prirodne baštine Učka i istočni dio Ćićarije proglašeni su Parkom prirode, te kao takvi zadnjih godina postaju sve popularnije destinacije za opuštanje u prirodi, planinarenje, te biciklizam. U nastavku opisat će se neke od najljepših staza i vrhova koje vrijedi posjetiti i doživiti pogled s njih.
1. Vojak
Najviši vrh Učke i istarskog poluotoka, na visini od 1401m, s kule pruža pogled u svim smjerovima, koji obuhvaća cijelu Istru, Rijeku, otok Cres, Grobničke Alpe, a za lijepog vremena seže sve do slovenskih Alpa i Dolomita u Italiji. Pristup na Vojak vrlo je jednostavan, i najpopularnija, te najjednostavnija staza kreće od parkinga na Poklonu, penje se po laganoj šumskoj planinarskoj stazi do Vojaka, i po povratku se spušta po istoj ili poučnoj Plas stazi (sveukupno 3 sata hoda – 7.5km). Pristup autom također je moguć skoro do samog vrha po asfaltiranoj cesti. Poklon je također ishodište za mnoge druge staze kao što je Land Art staza, te kontrolna točka brojnih planinarskih obilaznica. Novootvoreni interaktivni Centar za posjetitelje obavezna je točka ukoliko se želite bolje upoznati s Učkom, njezinom povjesti i životu na njoj, a on uz interpretacijski centar sadrži suvenirnicu, caffe bar, konferencijski centar, veliku učionicu podijeljenu na četiri cjeline koje simboliziraju četiri godišnja doba. Ukoliko ogladnite od svih gore navedenih aktivnosti možete svratiti u jedan od restorana u blizini Poklona na tradicionalna lokalna jela.
2. Veliki i Mali Planik
Po visini drugi i treći najviši vrh na poluotoku, Veliki i Mali Planik dva su susjedna vrha do kojih vode planinarske staze iz mnogih smjerova, od Poklona, iz Brgudca, Bresta pod Učkom, mnogo je opcija. Staza do njih većinom vodi kroz predivnu šumu, dok su sami vrhovi okruženi livadom i panoramskim pogledom na Istru i Rijeku, te cijelu Učku iz bočne perspektive, ali i Alpe za lijepoga vremena. Dužina i težina staza varira ovisno od smjera iz kojeg se dolazi, te iznosi od 10 do 16km, odnosno minimalno 4 sata umjerenog hoda.
3. Brajkov vrh
Ne mora svaki uspon biti težak za uživati u fenomenalnom pogledu, Brajkov vrh pravi je primjer toga, stijena je to koja se izdiže iznad pašnjaka iz koje izvire voda napajajući tako stepenasti niz drvenih korita kojima su se nekad u bliskoj prošlosti napajale životinje za vrijeme ispaše. Odlično je to mjesto za uživanje u miru, te čistom planinskom zraku uz ispijanje kave pripremljene u obližnjoj planinarskoj kući. Sa samog vrha puca pogled prema Istri i Učki, a najčarobniji je pogled na korita i jezerce koje se formira podno njih. Staza do Korita i Brajkova vrha iz Brgudca vrlo je kratka te idealna za poludnevni izlet (uspon i silazak sveukupni iznose 4km, odnosno 2 sata hoda).
4. Žbevnica
Jedan od najljepših vrhova u Istri ali i šire, definitivno je Žbevnica na Ćićariji iznad Bresta. Prostrana je to livada kao iz filma Heidi na visoravni koja se proteže kilometrima, iz Hrvatske pa dalje u Sloveniju. Pogled na sve strane očarava i seže sve do Kopra, Trsta, te Alpa i Dolomita u Sloveniji i Italiji. Šećući tom livadom osjetit ćete zapravo koliko su podcijenjene Istarske planine i zašto ih se isplati posjetiti, te koliko znači provesti dan u miru i tišini sam s prirodom. Najlakši uspon na Žbevnicu kreće iz Bresta, te za kružnu rutu na vrh i nazad utrošit ćete maksimalno 3 sata laganog hoda i propješačiti otprilike 5km.
5. Gomila
Manje poznati ali nipošto manje atraktivan vrh Gomila, tek nedavno ga je počelo otkrivati sve više planinara. Nalazeći se u samom srcu Ćićarije, okružen je brojnim šumama i livadama, te raznim vrhovima sa svih strana kao što su Žbevnica, Vršić, Marećica i brojni drugi. Jedinstven je taj pogled na cijeli greben ovog planinskog lanca, te koliko god mislili da poznajete Ćićariju ovaj će vas pogled iznenaditi i oduševiti. Pristup vrhu moguć je svima željnima hodanja, te blaga kružna staza iz Račje Vasi, najkraćom rutom dužine 12km (5h hoda) vodi vas kroz šume, livade, pored špilja i spomenika do samoga vrha. Povratak je prema selu Rašpor, gdje se može cestom ili šumskim putem nazad do Račje Vasi.