Izlet kroz Kaštele središnje Istre (1. dio)

Belaj

Kašteli središnje Istre 1. dio – Boljun, Paz, Possert, Belaj i Kršan

Iako mnogi putnici koji posjećuju prekrasnu Istru, mahom kreću ka moru i morskim draguljima poput Poreča, Rovinja ili Fažane, središnja je Istra ta koja istinski odražava dušu i ljepotu Istarskog poluotoka. Stoga kada izađete iz tunela Učka nemojte odmah produžiti autocestom do morskih obala, već zavirite u krajolik koji je brdovit i šumovit. Posjetite mjesta koja odišu srednjovjekovnim kaštelima, starim freskama i „domoćon besedon istarskega čovika“. Kroz nekoliko ću Vas članaka uvesti u svijet kaštela središnje Istre. Počevši od Boljuna, Paza i Posserta pa preko Belaja, Kršana i Sutivanca do kaštela Pazinskog, Momjanskog i Pietrapeslosse. 

U ovom ćemo se članku zadržati u općinama Lupoglav, Cerovlje i Kršan, s ciljem dolaska u predivan Rabac na obali. Dok ćemo u drugom članku poći putem Sutivanca i Pazina, pa kud nas put povede.

Ruta:

Boljun

Istarski je poluotok tijekom svoje povijesti često bio podijeljen između velikih sila poput Mletačke republike, Habsburške monarhije, Akvilejske patrijaršije, Goričkih grofova i sl. Upravo je zbog svoje podijeljenosti te ratnih sukoba poluotok obilovao utvrđenim i polu-utvrđenim gradovima i kaštelima. Naravno pojedini su kašteli bili i rezidencijalni te su odličan primjer srednjovjekovnog načina života malobrojnog istarskog plemstva. 

Pa tako po izlazu iz tunela Učka, krenite u smjeru grada Labina kako bi došli do Boljuna. Mjesto je to izuzetne seoske ljepote koje biva nastanjeno od ranog srednjeg vijeka a prvi se puta u pisanim izvorima spominje 1102. godine. Mjesto je to poznato i po glagoljaškoj ostavštini, staroj vijećnici te naravno kaštelu koji nadzire Boljunsku nizinu. Mjesto Boljun razvilo se upravo oko kaštela koji je bio glavni bastion obrane u slučaju opasnosti. Današnji oblik kaštela datira u kasni srednji vijek, s time da valja spomenuti kako je tijekom ratnog ranog novog vijeka odolijevao raznim napadačima. Stoga kada budete koračali mjestom i kaštelom sjetite se kako su hrabri Boljunci tijekom stoljeća žilavo branili svoje mjesto i svoj mali kaštel.

Paz

Samo nekoliko kilometara od Boljuna smjestilo se Paz, mjesto duge aristokratske povijesti, prekrasnog vidikovca te crkve svetoga Vida koja iza svojih gotičkih vrata čuva jedinstvene freske. Mir, tišina te beskrajne šume s mnogo divljači jasno nam odaju zašto je upravo ovo mjesto bilo sjedište moćnih grofova koji su gospodarili okolnim područjem. Pazarski kaštel koji se trenutno „konzervira“ prekrasan je ostatak istarske kasnogotičke baštine. U tom su se dvorcu mladi plemići iz obitelji Walderstein i Barbo odgajali, ovdje su učili kako jahati, loviti, voljeti te gospodariti. Upravo su u tom kraju mogli svoju srednjovjekovnu vitešku dušu napasati pogledom na velika šumska prostranstva i masivnu planinu Učku. Preporučam da si na Pazarskom proplanku uzmete kratku pauzu za doručak, popijte kavicu te pojedite sendvič ili kroasan s pogledom koji će u vama probuditi svu maštu ovog svijeta. 

Possert

Po završetku doručka u Pazu, odvezite se u smjeru istoka ka obnovljenoj ruini, nekadašnjem velebnom kaštelu Possert. Poput Pazarskog dvora bio je tijekom povijesti domom spomenutih velikaških obitelji. Upravo ga njegova sakrivena lokacija čini magičnim. Cesta koja se spušta prema kaštelu izuzetno je uska pa pazite kada autom idete prema „parkirnom mjestu“ kraj crkvice svetog Martina. Krenite poput srednjovjekovnih putnika ka dvoru koji se nalazi nekoliko desetaka metara južnije. 

Dozvolite si uživati u trenutku, jer stojite na mjestu duge povijesti. Stojite na mjestu odakle su se nadzirale brojne šume i putevi. Popnite se na restauriranu kulu i uživajte u pogledu na krajolik oko sebe. Na samom vrhu kule nalazi se vidikovac i mapa čitavog okolnog krajolika uz pomoć koje se možete lako orijentirati u vremenu i prostoru.

Kaštel Belaj

Posljednji kaštel koji vrijedi vidjeti prije prelaska nekadašnjeg Čepićkog jezera i odlaska u Kršan jest famozni Belaj. Dvorac koji svojom ljepotom te položajem plijeni pažnju brojnih putnika i istraživača. Prekrasan je primjer barokne arhitekture u Istri te pokazatelj moći ladanjske grofovske obitelji Barbo. Potonji su se na ovu lokaciju preselili tijekom druge polovice 16. stoljeća odselivši iz Pazarskog dvorca. Belaj je teško stradao tijekom Uskočkog rata (1615. – 1618.), nakon kojega je obnovljen u baroknom stilu. Vinogradi koji ga okužuju dočaravaju ljepotu ovog ladanjskog imanja. 

Iako se u sam dvorac ne može ući, oko njega možete prošetati a i samim se gospodarima javiti ako želite kupiti kvalitetnog belajskog vina. Udahnite svježi zrak koji se spušta s Učke te prošećite cestom koja prolazi kroz vinograd. Pripazite na pse koju su ondje, veliki su no i druželjubivi, svakako valja imati na umu da ste vi ovdje stranci a oni kućepazitelji.

Kršanski kaštel

Završivši s lijepim kaštelima općine Cerovlje prelazimo preko Boljunčice u općinu Kršan, gdje možemo čuti kako „beseda domoćega čoveka, sopele i meh duroju još vajka“. Kršanska je općina velika, prekrasna i izuzetno raznolika. Mnoga se povijesna mjesta nalaze unutar njezinih granica, poput Kožljaka, Plomina, Čepića i Kršana. No kako smo krenuli putem kaštela svakako dragi istraživači krenite putem „storega groda Kršona“, odnosno Kršanskog kaštela. Čitav je stari grad jedno veliko utvrđenje koje opasaju zidine. Prekrasan je to primjer srednjovjekovnog sela zaštićenog zidinama te dodatno osnaženo kaštelom Kršanskih plemića. 

Parkirajte se kod srednjovjekovnog ulaza u grad, izađite iz auta te uživajte u velebnoj kuli koja se uzdiže pred vama. Sjetite se prije ulaska u sam Kršan kako je upravo ovo mjesto, nalazište Istarskog razvoda, prevažnog dokumenta za izučavanje srednjovjekovne povijesti Istre. Možete čak i sjesti na klupici pored kapelice, popiti malo vode, soka ili vina te uživati u pogledu na Čepićku dolinu i planinu Učku. Prilikom ulaza u grad, odmah s desna nalazi se stara Kršanska vijećnica u kojoj su se donosile brojne mjesne odluke. Hodajući po cesti dolazimo do crkve svetog Antuna i ulaza u Kršanski kaštel.   

Kršanski kaštel, iako pomalo napušten, odiše „staro i povijesno“ svojim rustikalnim izgledom. Od srednjeg je vijeka do danas ostala sačuvala četvrtasta kula na koju se možete uz vlastitu odgovornost uspeti, te novovjekovno predvorje dvora kao i podrumi. Možete vidjeti kako su živjeti žitelji dvora tijekom novog vijeka unutar njegovih zidova te kroz tvrde zidove spoznati kako se i ovdje ratovalo te kako su Kršanci poput Boljunaca branili svoje mjesto i svoj kaštel.

Posebno je čaroban i vrijedan posjeta za vrijeme adventa, kada oživi starim zanatima, tradicijom i posebnom čarolijom lampicama ukrašenih zidina uz brojna adventska događanja.

Zaključak

Po završetku obilaska Kršana, sasvim sigurno ćete biti gladni i željni dobrog obroka savjetujem Vam odlazak u odličan restoran Stare Staze nedaleko kaštela, ili konobu Pineta u Martinski kraj Labina te u konačnici odlazak u Labin gdje možete izvanredno ručati u restoranu Peteani, pizzeriji Rumore ili Napoli. Nakon ručka nagradite se odlaskom u predivan Rabac gdje ćete uživati u pogledu, mirisu i čistoći mora te odličnom sladoledu. Nadam se da su vas kašteli Istre oduševili.

POVEZANO:

Kašteli Istre 1. dio

Kristijan

Ljubitelj istraživanja, putovanja, a još više povijesti. Kroz moje objave povest ću vas na putovanje kroz povijest i otkriti brojne zanimljivosti i legende koje ona skriva.

Preporučeni članci