Hrana za planinarenje – jednostavna jela za 1 – 3 dana u brdima

muntain food

Hrana za planinarenje – što ponijeti a da je ukusno, visokoenergetsko, lako za pripremiti, nekvarljivo i lagano za tegliti u ruksaku. Ako i vas muči to pitanje, u ovom blogu navesti ću što ja najčešće nosim u ruksaku za 1 – 3 dana planinarenja.

Pošto nisam nešto nadaren u kuhanju, moja jela najčešće se sastoje od jednostavnih namirnica iz supermarketa. Tako da bez obzira gdje se nalazili lako ćete ih pronaći, pogotovo ako ste na putovanju i želite ubaciti poneki hike. Kod višednevnih izleta ponekad se počastim i kuhanom večerom u pl. domu gdje noćim, ako nije suviše skupa. Dok kod većine jednodnevih izleta nosim sva jela od doma, i tada budu ponešto kreativnija, pošto ih ne trebam tegliti previše dugo.

Na izbor jela također značajno utječe godišnje doba. Po zimi tako mogu uzeti u planinu gotovo sve što poželim bez straha da će se pokvariti. Po ljeti je već druga priča, kad treba ipak malo pripaziti jer se na vrućinama kuhana hrana, meso, te poneki mliječni proizvodi brzo pokvare.

Kako izgledaju moji obroci na jednodnevnom planinarenju?

Doručak

Pošto ujutro često krenemo planinariti vrlo rano, u većini slučajeva preskačem doručak kod kuće. Prvo jelo mi je negdje na nekoj benzinskoj di stanemo na kavu otprilike na pola puta. Tada doručkujem najčešće neko voće, sendvič ili kuhana jaja, tako da se hrana malo slegne prije dolaska na početnu poziciju i početka hodanja. Najgore je jesti netom prije početka hodanja, koje je najčešće uzbrdo, zbog teškog doručka na želucu. Jednom sam pojeo samo bananu na početku staze koja je bila odmah u startu vrlo strma, i morao sam stat neko vrijeme koliko me je bolio trbuh na usponu.

Prije ručka na vrhu planine, na pauzama za vrijeme uspona grickam pokoju energetsku pločicu, svježe voće ili suho mješano voće, da ne pregladnim do vrha. Energetske pločice preferiram obične od žitarica, zobi ili suhog voća iz Lidla ili DM-a. One proteinske su mi odvratne i najčešće se totalno rastope po toplijem vremenu. Od suhog voća grickam mješane suhe orašaste plodove Alesto (100g, Lidl), što mi je idealna količina za jedan dan. Ponekad uzmem slatko suho voće, odnosno miks iz plodina sa kockicama ananasa, papaje, manga, marelice ili datulje, te šljive.

Ručak

Kada stignem na vrh, nakon dolaska k sebi i upijanja predivnih vidika, dolazi vrijeme za ručak s pogledom. Najčešće je to sendvič s zimskom ili pršutom, ponekad pohanim mesom, suhe kobasice i sir, ili tuna Insalatissime Rio Mare (ima različitih kombinacija). Ponekad zamjenim rutinu s ponekim Burekom, paštom ili rižom s tunom, hummusom i raženim kruhom ili sličnom kombinacijom – najčešće po zimi kad sam siguran da se neće pokvariti. Kao desert imam uvijek male BelVita kekse sa žitaricama i čokoladom, po paketić ili dva. Kombinacije u planini budu uvijek da se najedeš ali ne prenajedeš, jer inače bude teško hodati s prepunim želucem…

Silazak

Prilikom silaska grickam ono što je ostalo suhog voća, na pauzama jedem voće poput banana, mandarina, breskva ili marelica, i tako sve do auta. Gdje uvijek ostavim nešto hrane ili voća za po putu kući. Sve gore navedeno dobra je kombinacija jednostavne visokoenergetske hrane koja osigurava da imam dovoljno energije za odraditi željenu rutu.

Višednevna planinarenja

Kod višednevnih planinarenja osim prijenavedenih obroka, dodajem još lagani doručak i večeru. Najčešće je to lagana dehidrirana hrana poput zobene kaše ili paštete za doručak, instant noodlesa ili fini mini juha za večeru. Za pripremiti navedeno potrebna je samo vruća voda koju je jednostavno dobiti u planinarskim domovima (samo ponesite svoj lončić – tipa ovaj iz Decathlona). Ako nosite sa sobom plamenik i plinsku kartušu, onda možete jednostavno pripremiti i neke od Podravkinih tjestenina koje se kuhaju nekih 5 min. Alternativno možete večerati u planinarskom domu.

Hrana koju najčešće nosim na višednevno planinarenje

Primjer što nosim na trodnevno planinarenje od doma do doma na jednom produženom vikendu:

1. Dan:

  • Doručak: sendvič ili kuhana jaja
  • Ručak i snackovi: Voće (banana) x1, sendvič ili burek, mix suho voće, energetska pločica x1
  • Večera: Instant noodlesi, raženi kruh, pašteta

2. Dan:

  • Doručak: Zobena kaša
  • Ručak: Insalatissime Rio Mare x2, Energetske pločice x1, Voće (banana) x2
  • Večera: pl. dom, Fini mini juha, BelVita keksi za desert

3. Dan:

  • Doručak: Zobena kaša
  • Ručak: Mesni narezak ili Insalatissime Rio Mare x1, raženi kruh, pašteta, energetske pločice x2, mix suho voće
  • Večera: suha hrana u autu plus neki čips ili Tuc krekeri za nadokanditi izgubljenu sol.

Ako imate na raspolaganju plinsko kuhalo, za večere možete skuhati instant pire, Podravkine tjestenine ili slično. Dobre alternative možete naći u trgovinama Bio&Bio i Tvornici Zdrave Hrane, ali i Decathlonu (najskuplja opcija).

Osim hrane, nemojte zaboraviti ponijeti dovoljno vode, barem 3l po ljeti, dok po zimi možete proći i 2l plus pola litre nekog čaja za se malo ugrijati ako je hladno. Elektroliti u prahu također dobro dođu po ljeti za zamješati u vodu, kada se gubi mnogo vode kroz znoj.

Za kraj

To bi bila okvirno hrana koju nosim za planinarenje. Bitno je probati, i eksperimentirati što vam odgovara a što ne. Ima mnogo opcija, te svake godine otkrijem nešto novo. Samo je potrebno biti umjeren i ne pretjerivati, pogotovo sa slatkim. Planina nije mjesto za brojati kalorije, te slobodno ponesite i nešto masniju hranu poput pancete, kobasica i slično, sve se to sagori putem. A omogućuje vam da ostvarite svoj cilj i imate dovoljno energije da doći do vrha, spustiti se, i usput uživati!

Izvor slika: Unsplash.com

Hrana za planinarenje, listopad 2024.

Mateo

Putnik, planinar i biciklist uvijek u potrazi za novim avanturama. Nalazile se one u drugoj državi, kontinentu, ili susjednom selu, apsolutno je nebitno. Tu sam da ih podjelim s vama.

Preporučeni članci